Arama Site Ağacı Anasayfa
 
HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün
 
 

 Neredeyim : Hakkımızda 

Hakkımızda

         

 

 

 

          Elazığ İl Halk Kütüphanesi 1954 yılında Nurettin ARDIÇOĞLU tarafından Belediye binasının alt katındaki bir odasında hizmete girmiş ve burada uzunca bir süre hizmet vermiştir. Daha sonra Belediye’ye ait PTT bitişiğindeki binaya taşınarak bu binada hizmetini sürdürmüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığınca inşa edilen ve 1979 yılında inşaatı biten şimdiki Bosna Hersek Bulvarı (İstasyon Caddesi) 35 numaralı binasında hizmetini devam ettirmektedir. Binamız bodrum kat, zemin kat ve birinci kat olmak üzere üç katta hizmet vermektedir. Binamız bahçesi ile birlikte 2782 metrekare olup binamızın her katı 465 metrekaredir.

 

         Kütüphanemizdeki hizmetler 6 bölümde verilmektedir. Bunlar; Yetişkinler Bölümü, Çocuk Bölümü, Ödünç Verme Bölümü, Kendi Kitapları ile Gelenler Bölümü, İnternet Bölümü ve Gezici Kütüphane Aracıdır.

 

          Kütüphanemizdeki teknik çalışma sistemi   Dewey  Onlu Sınıflama  Sistemine  ( DOS ) uygun olarak yapılmaktadır. Kütüphanemizde KOHA otomasyon sistemi kullanılmaktadır.

 

          Gezici Kütüphane Aracımız ekonomik ömrünü tamamladığından 20/06/2011 tarihinde düşümü yapılmıştır. Ancak 2012 yılında yapılan SODES Projesiyle Gezici Kütüphane Aracı alımı  yapılmış olup, Valiliğimiz tarafından Köylere Hizmet Götürme Birliği aracılığı ile hizmet vermektedir.

 

          İl Halk Kütüphanesinin daha etkin ve geniş bir kitleye hizmet verebilmesi için, Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nin 1. ve 2. katlarındaki tahsis edilen bölümler, İl Halk Kütüphanesine bağlı olarak Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi olarak açılmıştır.

 

           Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından  2013 yılında “Çocuk ve Halk Kütüphanelerinin Yeniden Yapılandırılması Projesi” kapsamına dahil edilen, Elazığ İl Halk Kütüphanemizde 2014 yılı içerisinde  hem dış, hem de iç mekan da tadilat ve yenileme çalışmaları yapılacaktır.Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 8057 kez gösterilmiştir.